A kamerás emberek 100%
A KAMERÁS EMBEREK
- ismeretterjesztő film szinopszis -
A mozi, a kinematográfia két első közép - európai úttörőjének élete és munkássága, a cseh eredetű, osztrák származású, romániai születésű, Szabadkán letelepedett Lifka Sándoré / 1880 – 1952 / és a zombori születésű Bosnyák Ernőé /1876 – 1963 / szűkebb pátriánkhoz kötődik, és akik múlhatatlan érdemeket szereztek az első mozielőadások, az első mozik /kőfilmszínházak/, az első filmgyár és filmgyártás, a filmforgalmazás, az első filmhíradók, stb. megalapozása terén.
Kettejük átfogó élettörténetét, munkásságát bemutató, 50 perces terjedő dokumentumfilmet szándékozok készíteni. Mindkettejük pályafutására, sorsára jellemző volt egyaránt a siker, a népszerűség után, a vidékünk provincializmusából és impériumváltásából következő mellőzés, meg nem értés, évtizedekig tartó elfeledettség. Az egykor virágzó délvidéki, jelesül a szabadkai és a zombori, moziélet gazdag múltja kitörölhetetlen nyomokat hagyott a két város, az egyetemes magyar és szerb, és az európai kultúrtörténetében, ezért méltó dokumentumfilmes megörökítésre, a reá történő emlékezésre. Kettőjük, dióhéjban összefoglalt, pályafutása.
Lifka Sándor már kamasz fiúként élénk érdeklődést mutatott a mozgóképek világa iránt és alig húsz éves volt, amikor eljutott Párizsba, ahonnan 1900 -ban egy Pathé filmfelvevő kamerával tért vissza. Később "mozgófénykép-vállalatot" alapított, és testvérével, Károllyal alkalmilag felállított sátrakban vetítették filmjeiket. A több száz férőhelyes sátraikat nyolc vagonból álló vonatszerelvényre rakva járták a Monarchia városait. Nemcsak készen vett filmeket játszottak, hanem amerre jártak, saját felvevőgépükkel felvételeket is készítettek és azokat már néhány nap múlva bemutatták a publikumnak.
Lifka Sándor mellett, a filmtörténet másik vajdasági élenjárójának tekinti Bosnyák Ernőt, a Duna menti Hollywood megálmodóját.
Nyomdászmesterséget tanult, több nyomdaipari eljárás föltalálója volt. Nyomdájában tizenegy lapot készített, közülük többet maga szerkesztett, köztük a Bácskai Mozi és a Sport és Mozi /1920 / címűeket. Már 1907-től filmeket és filmhíradókat mutatott be a városban, két évre rá, Aréna néven, 450 férőhelyes mozit épített. Korai munkáinak nyoma veszett. Egyik fennmaradt alkotását a zombori Rákóczi-szobor leleplezéséről forgatta, melyet a belgrádi Filmmúzeumban őriznek. Ennek filmtörténeti jelentősége, hogy a térségben Bosnyák használta elsőként a vízszintesen mozgatott kamerát, a svenket.
Siflis Zoltán Balázs Béla díjas filmrendező
pályázati adatok
- partner
- Molnár Verona
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2015
- támogatás összege
- 3 800 000 Ft
alkotók
- műfaj
- dokumentumfil
- rendező
- Siflis Zoltán H.S. D.
- forgatókönyvíró
- Siflis Zoltán
- operatőr
- Raffai Csaba
- zeneszerző
- Sonoton
- vágó
- Siflis Zoltán, Miskolci Roland
- felvételvezető
- Szilágyi Dorottya
- technikai stáb
- Nagy Attila - 3 D animáció
Farkas Miklós - hang utómunka
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Nyitott Távlatok Alapítvány Szabadka
- producer
- Szohár Ferenc
- társproducer
- Molnár Verona
- gyártók
- Cinemart Kft. Budapest
- gyártás tervezett ideje
- -
- forgatási helyszínek
- Délvidék, Szabadka, Zombor és környéke
- utómunkák
- Szabadka, Budapest
technikai adatok
- masteranyag
- HD - sztereo
- játékidő
- 50 perc
forgalmazási adatok, díjak
- ősbemutató
- Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. -