Magyar szentek és boldogok.
100%
Szent László, a mondai hős
Jankovics Marcell:
Magyar szentek és boldogok
László herceg – A mondai hős / A magyar Szent György
szinopszis
Szent László, történelmi nagysága mellett, mely mindjárt Szent István után sorolja, abban egyedülálló a szentek között, hogy legendás alakjában pogány mitikus-epikus hős, nomád férfieszmény és „nyugati” lovagideál ötvöződött. Ez a kép elválik a későbbi uralkodó személyétől, a még „csak” herceg hadvezért varázsolja mesebeli királyfivá. Egy sorba kerül a katonaszentekkel, de abban más, hogy legendái mondák, és ázsiai gyökerű csillag- és naphéroszi szerepbe öltöztetik. Védőszentje a határőrző katonáknak, lovagoknak, törvénykezőknek, s védelmezője a női tisztaságnak, de e lovagi hagyomány is a népvándorlás lovas népeinek az öröksége. Ebben az epizódban a mondái közül válogatunk.
A kerlési csata vallásos köntösű feldolgozása. Szent László és a kun krónikából, falképekről, krónikai miniatúráról, fametszetről ismert mondája hosszabb ismertetést érdemel, különös tekintettel ázsiai előképeire.
A váci egyház alapítási legendája, a személyéhez kötődő csodaszarvas-legenda szintén a legenda szkíta és ősmagyar gyökerei miatt érdekes.
A forrásfakasztó. Forrásvíz fakad lova patkójának helyén. Szomjas hadának Mózesként sziklából fakaszt vizet. Az előbbi görög, az utóbbi perzsa csillagmítoszból származik.
A tordai hasadék keletkezési mondája: a kunok a tordai hegyekben üldözőbe vették, s már majdnem utolérték, amikor imádságára a hegy szétnyílt. Lovának nyolcszögű patkónyomát őrzi itt a Patkóskő.
Szent László pénze. Az üldözött ellenség a rabolt aranyat szórja a magyarok elé, hogy fölhagyjanak az üldözéssel. Szent László fohászára a pénzek kővé változnak, a magyar sereg utoléri és legyőzi a betolakodót.
Helyi népmondákból is válogatunk, ha az idő engedi. Későbbi mondái, amelyek uralkodásával, halálával, szentté avatásával kapcsolatosak, a másik epizódban kapnak helyet.
Forgatási helyszínek: Erdély, Felvidék, Szlovénia, Nemzeti Galéria, Mátyás-templom, Celldömölk, Pannonhalma, Jászszentandrás. Állóképek: Képes Krónika, Magyar Anjou Legendárium, Thuróczy-krónika, Méry Gábor fényképei, numiliák.
Hang: a szokásos kísérőszövegen kívül krónikai, mondai szövegrészletek, szent énekek.
pályázati adatok
- partner
- Garami Szilvia
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2015
- támogatás összege
- 8 000 000 Ft
alkotók
- műfaj
- ismeretterjesztő
- rendező
- Jankovics Marcell
- forgatókönyvíró
- Jankovics Marcell
- operatőr
- Nádorfi Lajos
- vágó
- Kovács Béla
- narrátor
- Jankovics Marcell, Mécs Károly
- hangmérnök
- Belovári Tibor
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Focus Media Center
- producer
- Sipos Áron
- gyártásvezető
- Ozorai András
- gyártás tervezett ideje
- 2015.06.10-2016.10.31
- forgatási helyszínek
- Románia
Szerbia
Lengyelország
Szlovákia
Magyarország
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 26 perc