Az első mozdulatok után 100%
... még királynak se!..
Hacsak a kőbánya meredek ormáról nézünk a völgyben megbúvó Mésztelepre, mintha semi sem változott volna, pedig közel egy éve megjelent a Komplex Közösség Rehabilitáció – a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét programja.
Egy éve itt lakik és él a telepi emberekkel a két főállású máltai munkatárs: M. Laci és G. Mónika, akik az itt élőknek minden gondjában próbálnak segíteni. A helyzet, amiben találták magukat reménytelennek tűnt. Elképesztő nehézségek árán mozdul a helyi közösség egy emberibb világ felé.
Van már közösségi ház, egy hely, ahol emberi szóval, meleg szobával és teával szívesen fogadott minden rászoruló. A mosokonyhában duruzsolnak a mosó- és szárítógépek, a fürdőszoba is gyakran foglalt. A nagyteremben három számítógép előtt fiatalok ülnek. Beindítás előtt a „brikettgyár”. A lopott áram helyett „bérkályhákkal” fűtöttek már a télen. (Nincs hely felsorolni mi minden indult el.)
De itt van már a következő „vizesárok”, a nehézség: munkavállalóvá képezni azokat, akik dolgozni akarnak. (A szünetelő közmunka reményvesztettségét nehéz feldolgozni.) Az E-ON hibás mérőórákat szerelt fel, így elvesztette a bizalmat. Hibák, nehézségek, elfordulás, kishitűség, tespedtség. Laci és Mónika a két „pillér”. Alig akad támogatójuk, aki bizakodó, a többieket magávalragadó lenne.
Pedig most „jő a nagyja”! Megérteni a probléma lényegét – érintetteknek és segítőknek is. Megtalálni a közös és egyedi motivációt (mi érdekli, mit akar az itt élő ember). A legkisebb eredménynek is örülni kell, de főleg fenntartani! A különböző szervezetek együttműködését személyes ellenszenvek bénítják (önkormányzati megbízott kontra máltaiak). A túlélés feltételeinek megteremtése: működő közösség ház, szociális információs szolgáltatás, táncház, foci, stb…
És a családok? Még meg se születnek, máris szétesnek. Emberi kapcsolatok, vonzódások, viszonyok hihetetlen rövid ideig tartóak, sokszor csak néhány napig. Elképesztő nyers érdekekkel.
Az emberek a kiszolgáltatottak dühével, indulataival, letargiába süppedve élik az életüket. Na, ezen változtass…!
De mégis változik az emberek személyes sorsa, és változik a közösség is, amely most visszahúz, megköt, eltérít. (Talán a bűnözés felé, talán londoni munkakeresés felé…) A változtatás teher, kockázat, soha nem gyakorolt erőfeszítés. A dokumentumfilm első része („… száz bajunk”) talált olyan szereplőket, akiknek a sorsa a közösség, a település átalakulásának hordozója. Mert az ő sorsuk az átalakulás szövetére hímzett személyes minta. És válasz arra, hogy ez a „külső segítség” modellje lehet-e a magyarországi nyomortelepek felszámolásának.
pályázati adatok
- partner
- Feledy András
- pályázat típusa
- Ember Judit
- pályázat éve
- 2014
- támogatás összege
- 6 800 000 Ft
alkotók
- műfaj
- dokumentumfilm
- rendező
- Téglásy Ferenc
- operatőr
- Téglásy Márk
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Köhler és Feledy Kft.
- producer
- Feledy András
- gyártásvezető
- T Katona Ágnes
- gyártás tervezett ideje
- 2015.02.15-2016.02.28
- forgatás tervezett befejezése
- 2016.01.30
- forgatási helyszínek
- Tatabánya, Mésztelep
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 50 perc
forgalmazási adatok, díjak
- sajtótükör
- Mésztelep-Máltai Közösségi Ház