Házsongárd arcai
100%
A Házsongárdi temető a középkori Kolozsvár várfalaitól délre fekvő Házsongárd nevű domboldalon elterülő temetőkert. A sok évszázados erdélyi magyar kultúra nagyjainak nyugvóhelye és egyben az emlékezések kegyhelye. A házsongárdi temetőbe vallásfelekezeti és nemzetiségi különbség nélkül temetkeztek magyarok, románok, szászok az évszázadok folyamán.
Egyre több düledező sír helyére kerülnek újak, a porladó keresztek helyére márvány sírtömbök. A filmsorozat célja, hogy a manapság még látható és látogatok által gyakran felkeresett sírok mellé megjelenítse egykori lakóik életének néhány mozzanatát. Kik voltak, hogyan éltek, mit hagytak maguk után? A sírkövükön és az idegenvezetők száraz tényadatain kívül számtalan naplójegyzet, hagyaték, fotó, filmrészlet őrzi emléküket Kolozsvár könyvtáraiban, levéltáraiban.
Házsongárd önmagában csak gyűjtőtégelye mindazoknak az évszázadoknak, melyek meghatározó alakjait szeretnénk felvonultatni. Az első tíz részben olyan személyiségek kerülnek bemutatásra, akik kapcsán a közelmúltban kerültek elő hagyatéki tárgyak, levelek, naplójegyzetek, amelyek segítik életük bemutatását. Az alábbi felsorolást névsor szerint rendeztük. Célünk, hogy idővel mind a közel 400 jelentős személyiséget takaró sír lakói bemutatásra kerülhessenek.
A 11 részből álló ismeretterjesztős dokumentumfilmsorozat első része a kolozsvári Házsongárdi temetőbe kalauzol el majd bennünket. Az egységesen animált térképen 3D animációban megjelenő személyiségek közül mindig az lesz az utolsó akit épp az aktuális rész bemutat. Az első rész esetében pedig egy rövid történelmi felvázolást követően részletesebben megismerhetjük az Erdélyi Pantheon történelmét, a város életében elfoglalt szerepét és a benne nyugvó híres személyiségeket. Mindezek bemutatásában történészeket, szakértőket, a Házsongárd Alapítvány elnökét szeretnénk röviden megszólaltani, miközben a temetőben sétálva nézelődünk. Rövid snittek, fiatalos kérdések, és nem megszokott melankóliával dolgoznánk fel a sírkert történetét, hanem épp a ma élő emlékezetére szeretnénk felhívni az érdeklődők figyelmét. Arra, hogy mi az ami még igenis itt látható és megtalálható és a sírok fölött őrködő emlékek azoknak a letűnt koroknak a tanúi, amelyeknek közvetlenül vagy közvetve is részei voltunk, vagyunk. A múlt előttünk van, látjuk és csak meg kell ismerjük. A filmek rövidsége is ezt a célt szolgálja, fontos, hogy úgy ahogy a televízióban, ugyanúgy az interjet segítségével is terjeszthető legyen és minél több emberhez eljusson. Nem titkolt cél, hogy a most készülő 11 résznek szeretnénk idővel a folytatását is elkészíteni. A Sapientia folyton változó fiatal hallgatókból álló alkotócsapatát irányítva és rendezve mindig alkalom lesz új ötletekkel és megvalósítási lehetőségekkel egy-egy rész feldobni, megvalósítani.
Az 5 perces epizódok önálló ismeretterjesztő kisfilmek, melyek narrátor kíséretében, és a meglevő dokumentumok ábrázolásával, esetenként lírai rekonstrukcióval idézik az adott korszak hangulatát,
pályázati adatok
- partner
- Dr Buglya Sándor
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2014
- támogatás összege
- 3 000 000 Ft
alkotók
- műfaj
- ismeretterjesztő
- rendező
- Tóth Orsolya, Püsök Botond, Száva Hunor, Bodor Tímea, Varró-Bodoczi Zoltán, Ugron Réka, Hevesi Zoltán-István, Zágoni Bálint, Lakatos Miska
- operatőr
- Molnár Ferenc, Bántó Csaba, György Tamás, László Lóránd, Kürti István, Major Lajos, Kőmíves István
- zeneszerző
- Horváth Bálint
- vágó
- Vágó: Molnár Ferenc, Lőrincz Jonatán, Varró-Bodoczi Zoltán, Kővári Szabolcs Olivér
- szakértők, közreműködők
- Dr Lupescu Radu
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Dunatáj Alapítvány - Sapientia EMTE
- producer
- dr. Buglya Sándor, Tóth Orsolya
- gyártás tervezett ideje
- 2014.04.21-2015.09.30
- forgatás tervezett befejezése
- 2015.06.30
- forgatási helyszínek
- Házsongárdi temető
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 3 x 26 perc
forgalmazási adatok, díjak
- forgalmazó
- Dunatáj Alapítvány
- televíziós sugárzások
- Duna Televízió Zrt -