A Nagy-Küküllő útja 100%
A film a Nagy-Küküllő folyót mutatja be a forrástól Balázsfalváig (ahol egyesül a Kis-Küküllővel) úgy, hogy a folyóhoz kapcsolódó rövid történetek erejéig elidőz egy-egy településen. Interjúkkal, animációval, régi fotókkal elevenítünk fel egy-egy történetet, visszaemlékezést vagy legendát. Így tehát nemcsak maga a folyó, hanem a folyót övező térség is megjelenítődik.
Földrajzi adatai alapján úgy tűnhet, hogy a Nagy-Küküllő 221 kilométeres hosszúságával és 15 m³/s-ot nem meghaladó átlagos vízhozamával nem tartozik a Kárpát-medence legjelentősebb folyamai közé. Ezeken a számokon azonban értékei túlmutatnak: számos védett növény és állatfaj számára jelent életteret, ugyanakkor völgyében Erdély jelentős kulturális értékeit lelhetjük fel.
Nem messze forrásvidékétől érinti a székely anyavárosként emlegetett Székelyudvarhelyt, majd a szász építészet gyöngyszemeként is közismert Segesváron halad át, „testvérével” a Kis-Küküllővel az újkor egyik legjelentősebb erdélyi román oktatási és vallási központja: Balázsfalva mellett egyesül. Tehát magyar, szász és román települések mellett halad el, kezdetben gyors hegyvidéki patakként rohan, majd „felnőtt” folyamként egyre nagyobb kanyarokat leírva szinte megpihenve alakítja a tájat. Teszi mindezt évezredek óta, így a folyó a magyar történelem fontos pillanatainak „ élő szemtanújának” számít.
Agyagfalván a középkori székely nemzetgyűléseket a folyó völgyében tartották, Fehéregyháza mellett esett el a szabadságharc egyik utolsó ütközetében Petőfi Sándor, egy másik küküllőparti településen pedig Kemény János fejedelem maradt holtan a csatatéren. A térség néprajzi szakirodalmában is szerepel folyam, a szász városok erős céheinek már a középkorban megújuló energiaforrásnak számított. A zetelaki és oroszhegyi fakitermelő székelyek tutajozásra használták a folyó erejét áradáskor. Időnként a Nagy-Küküllő óriásként hagyta el medrét: az 1970-es árvíz óriási pusztításokat okozott, a kisbúni Bethlen udvarházat is elöntötte, de Segesvár alsóvárosa is víz alá került.
A Nagy-Küküllő ugyanakkor jelentős természeti érték is, amely nemcsak számos fajnak jelent védett élőhelyet hanem maga is védelemre szorul. Olyan ritka halfajok is élnek itt mint amilyen a Petényi márna, vagy a botos kölönte. A folyópart számos vízimadárnak nyújt időszakos vagy állandó otthont, de jelentős az emlőspopuláció is. A holtágak pedig lenyűgöző szépségű tájrészleteikkel vonzzák a tekintetet.
A Nagy-Küküllő különleges világáról szeretnénk dokumentumfilmet készíteni, bemutatva természeti és kulturális értékeit. Víz alatti felvételeket és a madártávlatot jelentő helikopteres képeket egyaránt használva, biológusokkal, természetvédőkkel, etnográfusokkal és történészekkel együttműködve „térképeznénk” fel részletekbe menően a folyamatosan megújuló, környezeti kihívásokkal dacoló folyót.
pályázati adatok
- partner
- Péterffy András
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2013
- támogatás összege
- 6 000 000 Ft
alkotók
- műfaj
- tudományos ismeretterjesztő
- további alkotók
- Sinka Szilárd - zene
Jakab Ervin - rendező-forgatókönyv
Jakab Ervin - operatőr
Jakab Ervin - producer - szakértők, közreműködők
- Ambrus László szakértő
- technikai stáb
- Fancsali Levente - vágó
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Dunatáj Alapítvány
- gyártók
- Asociate Transikon Egyesület
Jakab Ervin - producer - gyártás tervezett ideje
- 2013.12.18-2015.06.30
- forgatás tervezett befejezése
- 2014.10.01
- forgatási helyszínek
- Nagy-Küküllő forrásvidéke, Nagy-Küküllő folyás vidéke
- utómunkák
Székelyudvarhely
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 52
forgalmazási adatok, díjak
- forgalmazó
- Asociata Transikon Egyesület
- ősbemutató
- Duna Televízió Zrt 2015.06.30 -