Trans Duna 1-2. 100%
Felső Duna / Al-Duna
élet,
Duna,
hajózás,
Bécs,
folyó,
Magyarország,
Németország,
Ausztria,
Románia,
Vaskapu,
uszály,
folyó,
munka,
életmód,
Fekete-tenger
Dokumentumfilm sorozatomban a dunai magyar teherhajósok életmódját és magát a folyót szeretném bemutatni a forrástól a torkolatig, négy évszakos tematikába rendezve. A későbbiekben négy részesre bővíthető szériának jelenleg az őszi és a téli epizódjaira pályázunk.
Miközben a 2580 km hosszú Duna Európa egyik legfontosabb kereskedelmi útvonala, mégis kevesen ismerik a folyón élő és dolgozó teherhajósok nomád életmódját, ezért fontosnak tartom, hogy bemutassam ezt a vizuálisan és emberileg is megkapó közeget. Epizódonként egy-egy dunai hajót és magyar legénységüket készülök bemutatni, miközben megismerjük a bejárt folyószakaszt is, egy különleges és személyes szemszögből.
Az elő részben, az őszi epizódban - amelyben a Fekete-erdőtől Bécsig jutunk el- az egyetlen dunai hajókapitányként dolgozó nő, Gerits Gabriella (46) történetét és mindennapjait mutatjuk be, aki élettársával egy 80 méter hosszú uszályon él és dolgozik, tavaly kevesebb, mint egy hetet töltöttek a szárazföldön. Gabriella nő létére is jól boldogul ebben a férfias szakmában, az egész napos fizikai munka mellett, még ebédet főzni és jógázni is van energiája. Lételeme a hajózás, el sem tudja képzelni, hogy a szárazföldön éljen, ellenben élettársa, József (58) két éven belül szeretne letelepedni. Kettőjük élettörténete és intenzív, összezárt élet- és munkatársi kapcsolata jó lehetőséget kínál a Duna forrásvidékének és a hajós élet megismeréshez.
A második epizódban - télen - a szlovák és magyar Duna-szakaszt mutatjuk be a Gulics család 160 méter hosszú hajójáról, amelyet apa és fia együtt dirigál. Egy-egy hosszabb út fizikailag és pszichikailag is kemény kihívás, a 9 férfi együtt dolgozik, mos, főz, takarít hónapokig összezárva. A fiú, Guli (30) is matrózként kezdte, szenet lapátolt és felmosott, kemény munkával bizonyította be rátermettségét. Az Öreg nyugdíjazásával ő lesz majd a hajó parancsnoka. Korából adódóan gyakran felmerül benne a családalapítás gondolata, miközben sejti, ha a hajózást választja, szinte esélytelen, hogy kiegyensúlyozott családi életet élhessen. Ebből az érdekes életszituációból kiindulva mutatjuk be a folyó középső szakaszát.
A film formailag a hajós élet szituációinak megfigyelésből, leginkább hangban használt mélyinterjúkból és látványos tájábrázolásból tevődik össze, narrációt csak keveset, összefoglaló jelleggel használnánk, a zene fontos dramaturgia elem. A magyar hajósok életét, és a Duna közegét nem pusztán bemutatni, hanem hangulatában átélhetővé is szeretném tenni. Célunk, hogy elkészült epizódok alkalmasak legyenek az itthoni és külföldi televíziós bemutatásra.
pályázati adatok
- partner
- Pataki Ágnes
- pályázat típusa
- Ember Judit
- pályázat éve
- 2013
- támogatás összege
- 10 000 000 Ft
alkotók
- címváltozatok
- Élet a Dunán (munkacím)
- műfaj
- Dokumentumfilm
- további alkotók
- Somogyvári Gergely - rendező
Barabás Lőrinc - zene - szereplők
- Adriányi Antal, Bartucz István, Gordos Gábor, Mikó László, Perei László - Melanie-H hajó - a hajó legénysége
Cseke Imre, Pap László - Spohia Maria hajó - a hajó legénysége - technikai stáb
- Somogyvári Gergely - operatőr
Feszt Judit - Vágó
Kis Anna - Rendezőasszisztens
Hörömpöli Márk - hangmérnök
Bodnár Mona - Felvételvezető
Harcos Andrea - Gyártásvezető
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Partnersfilm Kft.
- gyártók
- Pataki Ágnes - producer
- gyártás tervezett ideje
- 2013.08.01-2014.12.31
- forgatás tervezett befejezése
- 2014.11.02
- forgatási helyszínek
- Az első részben a Duna eredetétől egészen Bécsig egy búzát szállító uszályhajón követjük végig a Dunai hajósok életét. A második részben Bajától Konstancáig folytatjuk utunkat egy másik hajó másik legénységével.
- utómunkák
- Feszt Judit - vágó
Barabás Lőrinc - zene
Péterffy Márton - 4 CUT - hangutómunka
Kabán Benedek - Origo - fényelés
technikai adatok
- masteranyag
- Apple ProRes HQ422
- játékidő
- 2X52 perc