Homo politicus - Politikus ember 100%
Pozsgay Imre Bíró Zoltán
A kétrészes 52 perces dokumentumfilm kifejezetten dinamikus, sodróerejű, informatív film lenne.
Ebből az időszakról még közöttünk vannak azok a politikusok, írók, publicisták, akik jelen voltak a rendszerváltás; rendszerváltoztatásnál. Nagy erénye a készülő filmek, hogy az események személyes résztvevői szólalnak meg, személyes hangon, narrátor szövegekkel keresztbevágva.
(A narrátor szövegek eredeti írások, rádiós és televíziós szereplések alapján készülnek.)
Műfaja: dokumentumfilm
Formátum:
Határozott és azonnal beazonosítható főcímmel kezdődik, amelynek alapja egy montázs, a politikusokról, meghatározó helyszínekről, eseményekről. Félig élőképes, félig grafikai megoldással készül a főcím, lezárással.
A főcímet követően narrátor szöveggel kísért összeállítás, montázs következik a múlt század népi gyökeiről. Az előzmények felvillantása után megszólalnak azok a szereplők, akik a rendszerváltás ikonja voltak, riportokban megjelenítve a korabeli eseményeket, a monori találkozótól indulva.
A megszólalók közötti montázsok narrátor szövegének alapja zömében, Tőkés Rudolf: Kialkudott forradalom című, 1988-ban írt tanulmánya, elemzése. Ennek a könyvnek célja volt a külföld számára árnyaltabbá tenni a magyarságképet. E forrás és más tanulmányok felhasználásával a hazai nézőközönség, főleg az azóta felnőtt generáció, a fiatalok számára tesszük árnyaltabbá a rendszerváltozás korszakát és eszmeiségét, szándékát. Éppen ezért a rendezői koncepció alapja, hogy modern és korszerű dokumentumfilmes eszközökkel élve, követhető tesszük a népi vonal szerepét a rendszerváltozásban. Ennek egyik eszköze, hogy kamerán kívül kérdezünk, ezzel tömörítve a mondanivalót. Így, mintegy monológnak tekinthetjük a riportokat, amelyek lendületesek, személyesek lesznek. A narrátor szövegek is sűrítik a tartalmat. A harmadik eszközünk a „névjegy”:
Egy-egy rövid tömör bemutatással exponáljuk a soron következő megszólalót, ezzel is a film gyors ritmusát szolgáljuk. A tömör, távolságtartó tényeket közlő dokumentumok, archív felvételek váltják a személyes emlékeket.
Montázs, névjegy, riport, korabeli archív anyag- ezek keresztbevágott váltakozásából épül fel a film.
Felkeressük az eredeti helyszíneket, Monor, Lakitelek, Parlament. Az idézetek alá tett
zenék, atmoszférikus hangok erősítik a mondanivalót.
A riportalanyokat, ahol csak lehet, nem leültetve, hanem eredeti helyszínen, megmozgatva próbáljuk megszólaltatni.
Egy összegzéssel, pl. idézettel az említett könyvből, (Tőkés Rudolf: Kialkudott forradalom) és lezáró montázzsal fejezzük be a filmet.
pályázati adatok
- partner
- Dóczy Gábor
- pályázat típusa
- Ember Judit
- pályázat éve
- 2012
- támogatás összege
- 7 120 000 Ft
alkotók
- műfaj
- dokumentum film
- rendező
- Bakos Katalin
- forgatókönyvíró
- Sáfrán B. László
- operatőr
- Sepsi Gergő, Sáfrán B. László, Bohus Vera
- zenei szerkesztő
- Sándor katalin
- vágó
- Hajdú Péter Mihály
- szakértők, közreműködők
- Dr. Zakar Péter
további közreműködők: Buzogány Mária Csallóközi Zoltán Farkas-Mohi Balázs Hoffmann Gizella Kenyeres Gyula Váli Miklós - technikai stáb
- Pásztor Péter, hangtechnikus
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- HeART FILM Kft.
- producer
- Nagy Ferenc
- gyártás tervezett ideje
- 2013.04.04-
- forgatás tervezett befejezése
- 2015.06.30
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 2x52 perc
forgalmazási adatok, díjak
- megjegyzések, érdekességek
- Köszönjük a film elkészítéséhez nyújtott segítségüket: MTVA Filmarchívum Magyar Nemzeti Múzeum Fotótára Balogh László magánarchívuma Nagy András Lakitelek Népfőiskola Alapítvány Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum