Keletről jött emberek - A kunok I-II. 100%
Aki kicsit foglalkozik a történelmünkkel, az tudja, hogy IV. Béla az 1239-ben Kötöny kun fejedelem vezetésével Magyarországra kunokat telepítette le. Azt a mondást is hallottuk talán, hogy "konok kunok''. Egy átlagos magyar ember tudása ennyiben ki is merül a kunokról. Honnan jött ez a népcsoport, vannak-e ma is fellelhető gyökerei? Mit adtak a kunok a történelmünkhöz és vándorlásaik során a világ kulturális örökségéhez?
Ismeretterjesztő filmünkben ezen kérdésekre adunk választ. Sok mai közéleti személy is kun gyökerekkel rendelkezik és büszkén vall kun származásáról. csak példaként említve: Csukás István író, Berecz András mesemondó, Varga Mihály és Fazekas Sándor miniszterek, de ilyen személy volt dr. Juhász László is akit filmes cégünk mentorának tekintünk. A kunok témaköre nem ismeretlen számunkra, mert 2009-ben cégünk készítette a Kunok útján című kisfilmet egy 10 napos lovasemlékmenetről, amely a Radnai-hágótól indult. Sajnos akkor még csak SD minőségben dolgoztunk, és elkerülhetetlen volt, hogy néhány amatőr felvételt is bevágjunk a filmbe. A film megtekinthető:
https://www.youtube.comlwatch?v=4WSRFrYTN90 https://www.youtube.comlwatch?v=lAhrs2n3jUO
Most technikailag megújulva, de ezen film szemléletét figyelembe véve kívánjuk nagy kun filmünket (2 epizódban) professzionális minőségben elkészíteni. A munkánkat szakmailag segíti a karcagi székhelyű Kunszövetség is. A filmkészítés során szeretnénk mind a hazai kun-kutatás egyik elismert képviselőire és Kazahsztánban élő kutatók tudományos eredményeire támaszkodni.
A filmünkben szeretnénk olyan különlegességeket is bemutatni, mint a legrégibb kun nyelvemlék a Codex Cumanicus, amelyet Olaszországban velencei Marciana könyvtárban őriznek, de az sem elhanyagolható tény, hogy már a legelső orosz nyelvű írásos emlék (Igor-ének) is a kunok elleni küzdelemről szól. A keleti sztyeppéken Kazahsztántól Magyarországig fellelhetők a temetkezési szokás „kun babái", amelyek közül néhányat modem filmes technológiával feldolgozva (kameradaru és slider technológiák) lebilincselik a nézőt.
A forgatás legköltségesebb, de elkerülhetetlen része a Kazahsztáni kipcsak (kun) törzsek életmódjának bemutatása, ami megőrizte a hagyományos életmódot. Terveink között szerepel sassal és sólyommal történő hagyományos vadászat bemutatása.
A filmet Full-HD technológiával készítjük, SteadyCam, Jimmy-Jib, Krán és slider eszközök használatával tesszük képileg érdekesebbé.
Az elkészült alkotásnak olyan ismeretterjesztő filmnek kell lennie, hogy a nagyközönség is megismerhesse a kunok életét mind keleten, mind a Kárpát-medencében. A filmnek a pályázati kiírással összhangban alkalmasnak kell lennie alap, közép és felsőfokú oktatásban való felhasználásra.
pályázati adatok
- partner
- Buzoganj Mária
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2012
- támogatás összege
- 9 000 000 Ft
alkotók
- műfaj
- ismeretterjesztő sorozat (2 epizód)
- rendező
- Farkas György
- forgatókönyvíró
- Kenyeres Gyula
- operatőr
- Bohus Vera, Sepsi Gergő, Kiss Gábor
- zenei szerkesztő
- Nemes F. György, Kardos Rita
- vágó
- Hajdu Péter
- szakértők, közreműködők
- Kovács Sándor
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- TISZApART MÉDIA Kft.
- producer
- Kenyeres Gyula
- gyártás tervezett ideje
- -
technikai adatok
- játékidő
- 2 x 52 perc
forgalmazási adatok, díjak
- televíziós sugárzások
- Duna TV - 2014.12.22