A templomépítő 100%
",.. amíg a templom épül, él a nép..."
Gaudi
Az idős súlyos beteg építész november 20-án lett volna 76 éves. Noha életművét számtalan épület őrzi szerte a Kárpát-medencében, mégsem élhette meg, hogy budapesti álma, az új felső-krisztinavárosi templom megvalósuljon.
"Isten léte evidens. Nézzen meg egy falevelet! Hogyan lehet ilyet tervezni? Szimmetrikus minden, s mégis egyedi. Milyen szellem az, amely mindezt fenntartja és kormányozza? Mert a rendszer működik. Hacsak le nem téped a levelet, az örök törvények szerint nő meg. Jelen van..."
Az álmok sokféle formában valósulhatnak meg. A barcelonai Sagrada Família a maga befejezetlenségével mintha olyan álmot valósított volna meg, amely nem lezárt befejezett mű, hanem mintha örökül hagyta volna a folytatást, hogy mások álmodják tovább és az, hogy befejeződik-e, nem számit.
Az organikus építészet magyar képviselője, Makovecz Imre Krisztina-városi templom terve papíron maradt álom. Egy szűkkeblű szemlélet nem tette lehetővé a magvalósulását. De Makovecz Imre szinte kész terveiből mégis létrejöhet a temploma virtuális valóságban.
A világ tíz legjobb építészének egyike csak a sevillai világkiállítás pavilonját álmodhatta valósággá a számtalan "helyi" templom művelődési ház és faluház sorában. Lehet, hogy egyszer valósággá válik a Sagrada Famíliával mély tartalmi azonosságot mutató Krisztina városi templom, miközben a sevillai magyar pavilont átadjuk az enyészetnek?
A tervezett film video-animációval hozná létre a bejárható belső tereket és a látványt. Barcelonában a Sagrada Familiát, Sevillában a magyar pavilont filmeznénk – emlékeztetve a világkiállítás legkülönlegesebb pavilonjával tündöklésére a látogatók sokaságával. Erzsébet királynő látogatásával, stb.
Makovecz Imre személye és munkássága méltán emeli az építészt a hungarikumok sorába – termőföldünk, vizünk, szőlőink, boraink, hagyományaink szerves részévé, a „szellemi hungarikumok" részéve avatva őt és templomát.
pályázati adatok
- partner
- Dárday István
- pályázat típusa
- Macskássy Gyula
- pályázat éve
- 2012
- támogatás összege
- 12 000 000 Ft
alkotók
- animációs rendező
- Dárday István
- forgatókönyvíró
- Szalai Györgyi
- vágó
- Koncz Gabriella
- látványtervező
- Dárday István, Szalai Györgyi
- figuratervező
- Mohi Sándor, Dr. Buglya Sándor, Pap Ferenc, Thernesz Vilmos
- további alkotók
- Dárday István - technikai rendező
- szakértők, közreműködők
- Csernyus Lőrinc
- technikai stáb
- Thernesz Vilmos - animáció
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Phoenix MIT Egyesület / Dunatáj Alapítvány
- producer
- Dárday István, Szederkényi Miklós
- gyártás tervezett ideje
- 2013.10.23-2014.06.15
- forgatás tervezett befejezése
- 2014.05.30
- forgatási helyszínek
- Paks, Százhalombatta
Budapest, Sevilla, Barcelona, - utómunkák
technikai adatok
- masteranyag
- HD
- játékidő
- 26'
forgalmazási adatok, díjak
- forgalmazó
- Phoenix MIT Egyesület
- televíziós sugárzások
- -
Duna Televízió Zrt - 2014.09.08