Kalandozások a világjáró nagypapával 100%
Kalandozások a világjáró nagypapával
szinopszis
A világjáró nagypapa fiatal korában indiánosdit játszott barátaival indián neve Kóborló farkas volt. Aztán felnőttként is hű maradt indián nevéhez: geológusként és ismeretterjesztő televíziós szerkesztőként bejárta a nagyvilágot, könyveivel, fényképeivel és filmjeivel pedig ismeretek sokaságát adta át rajongóinak.. Ám kóborlásai során nemcsak filmeket és fényképeket készített, hanem olyan ábrákat - törzsi nevükön “pikitiket” is gyűjtött, amelyekkel Észak-Amerikától Afrikán át Óceániáig a természeti népek gyerekeiknek tanítják a természet megismerését. Mindegyik ilyen ábra jelkép: egy-egy üzenetet közvetít, a természet és az ember kapcsolatáról szóló ismeretet és bölcsességet hordoz.
A nagypapa gyűjteményéből már csak 14 ábra hiányzik, hogy teljes legyen a gyűjtemény, és megfejthető legyen a globális üzenet, amelyet unokáinak szeretne örökségül hagyni: a megismerési vágy, a világ dolgai iránti nyitottság, a tudás, a környezetünk megóvása iránti elhivatottság.
A nagypapa naplóját lapozgatva érdekes történetekkel kelti fel unokái érdeklődését, akik rövid de alapos felkészülést követően a legendás izlandi “út látó”, a Vegvísir segítségével eljutnak a Föld különböző helyszíneire, hogy megtalálják a gyűjteményből hiányzó üzenő ábrákat, a pikitiket.
1. A VILÁGJÁRÓ NAGYPAPA BEMUTATKOZIK
A világjáró nagypapa kóborlásai során nemcsak filmeket és fényképeket készített, hanem olyan ábrákat - törzsi nevükön “pikitiket” is gyűjtött, amelyekkel Észak-Amerikától Afrikán át Óceániáig a természeti népek gyerekeiknek tanítják a természet megismerését. A nagypapa gyűjteményéből már csak 14 ábra hiányzik, hogy teljes legyen a gyűjtemény, és megfejthető legyen a globális üzenet, amelyet unokáinak szeretne örökségül hagyni.
A további epizódokban a nagypapa naplóját lapozgatva érdekes történetekkel kelti fel unokái érdeklődését, akik rövid de alapos felkészülést követően a legendás izlandi “út látó”, a Vegvísir segítségével eljutnak a Föld különböző helyszíneire, hogy megtalálják a gyűjteményből hiányzó üzenő ábrákat, a pikitiket.
2. ESŐERDŐBEN
Milyen felszerelés a legpraktikusabb egy esőerdei túrán? Miért felesleges kiabálni, ha eltévedünk az esőerdőben? Hogyan mozogjunk a sűrű lombok között? Hány emeletesek az esőerdők? A világjáró nagypapa unokái a közép-amerikai esőerdőkbe látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet
3. SZAVANNÁN
Honnan kapta a nevét a majomkenyérfa? Hogyan közelítsük meg a szavanna állatait? Honnan szereznek az elefántok vizet szárazság idején? Miért hívják a majomkenyérfát az élet fájának? A világjáró nagypapa unokái a a kelet-afrikai szavannákra látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
4. SIVATAGBAN
Hogyan tréfálta meg a délibáb a világjáró nagypapát? Hogyan vándorolnak a homokdűnék? Hogy kerülnek fák a sivatagba? Hányféle sivatag létezik? A világjáró nagypapa unokái bolygónk legnagyobb sivatagába, a Szaharába látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
5. FENYŐRENGETEGBEN
Mi az a medvecsengő? Milyen magasra nőnek a fenyőfák? Melyik magasabb: a budapesti Parlament kupolája, vagy a világ legmagasabb fenyőfája? A világjáró nagypapa unokái az észak-amerikai Sziklás-hegységbe látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
6. SARKKÖRÖN
Hogyan lehet rénszarvas-hajtó jogosítványt szerezni? Milyen állatok élnek a sarkkörön? Hogyan lehet könnyen megtalálni az Északi Sarkcsilagot? Milyen az igazi sarki fény? A világjáró nagypapa unokái a finn Lappföldre látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
7. SARKVIDÉKEN
Mi a különbség a királypingvin és a császárpingvin között? Milyen az óriáspingvinek csőre? Mekkorák a jéghegyek és miért nehéz őket észrevenni? A világjáró nagypapa unokái az Antarktiszra látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
8. TŰZHÁNYÓN
A tűzhányóknak csak egy kráterük van? Mi az a lávabomba és milyen az alakja? Hogyan működik és milyen rétegek építik fel a rétegvulkánt? A világjáró nagypapa unokái Európa legmagasabb tűzhányójára, az Etnára látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
9. GEJZÍREK ÉS FORTYOGÓK KÖZÖTT
Honnan kapták nevüket a gejzírek? Miért hívják őket szökőforrásnak? Mi köze van a lekvárfőzésnek az iszapfortyogókhoz? Mire kell ügyelni, ha közelről szeretnénk megszemlélni egy gejzírt? A világjáró nagypapa unokái a gejzírek névadó otthonába, Izlandra látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
10. ÓRIÁS ZUHATAGOK ALATT
Honnan kapták nevüket a világ legnagyobb zuhatagjai, az afrikai Viktória, az észak-amerikai Niagara és a dél-amerikai Iguazu? Vajon ezek hány nap alatt tudnák feltölteni a Balaton medencéjét, ha nem lenne benne víz? És Izland nagy vízesései? A világjáró nagypapa unokái Izlandra látogatnak, hogy megkeressék a képes üzenetet.
11. MAGASHEGYSÉGEK SZIKLAVILÁGÁBAN
Miért kiszámíthatatlanok az esőzések a magashegységekben? Hogyan lehet ivóvízhez jutni a hóhatár fölött? Néhány óra alatt is megváltozhat az időjárás? A világjáró nagypapa unokái a Magas Tátrába látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
12, GLECCSEREKEN
Hogyan jönnek létre a gleccserek? Hogyan mozognak és hogyan alakulnak ki a hasadékok? Miért olvadnak a jégárak bolygónkon? A világjáró nagypapa unokái az Alpokba látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
13. TENGERPARTON
Hogyan alakulnak ki a sziklás tengerpartokon a sziklaívek és sziklatornyok? Valóban a tenger hullámai marják a sziklákat? Miért pusztulnak lassabban Izland partjai, mint Ausztráliáé? A világjáró nagypapa unokái Dél-Ausztráliába látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
14. REJTELMES SZIGETEKEN
Hogyan kerülnek úszni nem tudó állatok az óceánok távoli szigeteire? Mit ábrázolnak a Húsvét-sziget titokzatos kőszobrai? És hogyan faragták ki őket a kemény vulkáni kőzetből? A világjáró nagypapa unokái a Húsvét-szigetre látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
15. BARLANGBAN
Miért laknak a denevérek barlangokban? Hogyan keletkeznek a cseppkövek? Mennyi idő alatt jön létre egy cseppkőoszlop? A világjáró nagypapa unokái egy erdélyi barlangba látogatnak, hogy választ kapjanak a kérdésekre és megkeressék a képes üzenetet.
16. AZ ÜZENET
A világjáró nagypapa unokáival hőlégballonra száll, hogy a gyerekek által bejárt tájak fölött elrepülve a magasból együtt fejtsék meg a Nagy Szellem üzenetét. Mindegyik ábra valójában jelkép: a természet és az ember kapcsolatáról szóló ismeretet és bölcsességet hordoz. a megismerési vágyat, a világ dolgai iránti nyitottságot, a tudást, a környezetünk megóvása iránti elhivatottságot közvetíti.
pályázati adatok
- partner
- Brinner Zoltán
- pályázat típusa
- Kollányi Ágoston
- pályázat éve
- 2016
- támogatás összege
- 9 750 000 Ft
alkotók
- műfaj
- tudományos ismeretterjesztő
- rendező
- Lerner János
- animációs rendező
- Vidos Erik
- ötlet
- Lerner János
- forgatókönyvíró
- Lerner János
- operatőr
- Tóth Zsolt Marcell
- zenei szerkesztő
- Tamás Zsolt
- vágó
- Vidos Erik
- látványtervező
- Vidos Erik
- narrátor
- Papp János
- közreműködő
- Dr. Juhász Árpád, Bernáth Angéla, Nagy Domonkos, Gauder Áron
- rendező munkatársa
- Takács Rita
- hangmérnök
- Tamás Zsolt
- kameratechnikus
- Kotányi Gábor
- világosító
- Kotányi Gábor
- állófényképész
- Lerner János
gyártási- és produkciós adatok
- produkciós iroda
- Kvint-Art Kft.
- producer
- Tóth Zsolt Marcell
- gyártásvezető
- Brinner Zoltán
- gyártás tervezett ideje
- 2016.09.28-2017.12.10
- forgatás tervezett befejezése
- 2017.09.30
- forgatási helyszínek
- Tahitótfalu
Budapest - Rogers iskola
Budapest - Kamaraerdő - digitális fényelés
- Silimon Emese
technikai adatok
- masteranyag
- HD fájl
- játékidő
- 16X5 perc
forgalmazási adatok, díjak
- forgalmazó
- Filmdzsungel Kft.